Újabb pályázati lehetőség a mezőgazdasági termékek feldolgozásánál

Publikálva: 2016. augusztus 30.

Szakál András, a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség megyei irodájának igazgatója a napokban újabb pályázati lehetőség beindításáról értesített. Ez az intézkedés az úgynevezett GBER nemzeti támogatási hálózat nevet viseli, és a mezőgazdasági termékek feldolgozásánál a befektetéseket és a termékek reklámozását, marketinges költségeit hivatott segíteni.

Az igazgató felsorolta azon területeket, ágazatokat, amelyeken létrehozásra, fejlesztésre lehet pályázni: pl. fagylaltkészítés, sütőipari termékek, tészták és laskafélék előállítása, ételízesítők, fűszerek és ételkiegészítők gyártása, kakaóból készült termékek és a csokoládé feldolgozása, egyéb édességek készítése, sörgyártás, tejpor készítése csecsemők számára, dietetikus élelmiszerek gyártása és egyebek. 

Az ügynökség honlapján (www.afir.info) az intézkedés leírása mellett megtalálható egy melléklet (a 4-es számú), amely pontosan szabályozza és leírja azon ágazatokat (termékeket), amelyek fejlesztésének vagy létrehozásának költségei pályázat útján támogathatók a vidékfejlesztési alapból. Gyakorlatilag a pályázat útján megvalósítható a feldolgozóüzem felépítése, a már meglévők korszerűsítése, új feldolgozógépek és -berendezések, sajátos szállító járművek vásárlása, az uniós élelmiszer-biztonsági előírások és szabványok betartását célzó befektetések. A pályázat kifizethető értéke 1 és 2,5 millió euró közötti lehet, viszont ennél az intézkedésnél 50 százalékos önrész szükséges, ami azt jelenti, hogy a pályázónak a beruházás teljes értékének felét saját pénzből vagy banki kölcsönből kell állnia. 

Az igazgató elmondása szerint a pályázatokat december 30-ig fogadják, illetve online tölthetők fel az ügynökség számítógépes programjába. Ebben az évben a megpályázható keretösszeg 37,5 millió euró. 

Ha a pályázó a pályázatírás költségeit is el akarja számoltatni a pályázat segítségével, a leadáskor ezt be kell jelölnie a megfelelő ponton. Ennél az intézkedésnél a pályázat elkészítése, illetve a szaktanácsadás költsége a pályázat értékének legtöbb 5 százaléka lehet, viszont ha a pályázat útján építkezés is megvalósul, a pályázatírási szolgáltatás az érték 10 százalékáig számolható el. A szaktanácsadási szolgáltatás, illetve a pályázat általános költségeinek kifizetésére külön alap áll rendelkezésre, az úgynevezett „minimis séma” alap, értéke több mint 4,1 millió euró. Viszont ezen költségek kifizetését a sikeres pályázónak külön pályázat formájában kell igényelnie a szerződés megkötése után. 

Szakál András ismertetője szerint a pályázatok értékelése pontozásos módszer alapján történik. Pontok járnak, ha a pályázat útján megvalósul az alaptermék összegyűjtése, feldolgozása, esetleg tárolása és értékesítése (integrált ellátási lánc), pont jár, ha az előállított termék magas hozzáadott értékű (pl. biotermék, hagyományos termék vagy uniós szinten is elismert, bejegyzett termék). Pontozzák, ha a pályázó egy termelői csoport vagy mezőgazdasági szövetkezet tagja, valamint, ha a feldolgozóüzem megépítésére vagy a már meglevő korszerűsítésére az illető köz­ségben, környezetben szükség van. Ez a szükségességi besorolás az ügynökség honlapján elkészített mellékletből kereshető ki, amely szerint a legtöbb pont a pályázatra akkor jár, ha a környéken a megtermelt mezőgazdasági termény arányában nincs elég feldolgozói kapacitás (gyár). A pályázó nem lehet fizikai személy, pályázni PFA (engedélyezett fizikai személy), egyéni vállalkozás, családi vállalkozás, cég, szövetkezet vagy termelői csoport formájában lehet. 

Szakál András arról is tájékoztatott, hogy a fenti intézkedéssel egy időben indították el a gyümölcsfeldolgozás pályáztatását is, itt a pályázható éves keret 3,6 millió euró. A támogatás értéke 600 000 és 1,5 millió euró között változhat a cég méretének függvényében (kis-, közép-, illetve nagyvállalkozás, az alkalmazottak száma és az éves forgalom szerint). Itt engedélyezett gyümölcspálinka-kifőzdék létrehozása is, viszont a támogatás mértéke kisvállalkozásoknál legtöbb 200 000 euró, míg termelői csoportok és szövetkezetek esetén 300 000 euró. Ennél az intézkedésnél is a támogatás mértéke 50 százalék, tehát a beruházás teljes értékének fele igényelhető támogatásként.

Incze Péter - Háromszék

Menü

Főoldal

Navigáció